
UTW zaprasza mieszkańców Gminy Kaźmierz do Pałacu w dniu 3 kwietnia 2025 r. o godz. 17.00 na wykład dotyczący tematyki bezpiecznego zażywania leków. Prelegent to farmaceuta Tomasz Nowak przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, reprezentujący Powiat Szamotulski. Chętni do indywidualnego przeglądu (zażywanych przez Ciebie) leków przez farmaceutę po wykładzie - zapisy pod tel. 662 038 988 do poniedziałku 31.03.25 do godz. 20.00.

Na uroczystej, jubileuszowej gali XXV edycji Konkursu „Działania proekologiczne i prokulturowe w ramach strategii rozwoju województwa wielkopolskiego” nagrodę, w wysokości 8000 zł w kategorii działania prokulturowe, otrzymał realizowany 3 lata temu projekt naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Szlakiem przydrożnych kapliczek i figur w Gminie Kaźmierz” finansowany przez Narodowy Instytut Wolności.

Na zaproszenie Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka, Dyrektora IPN w Poznaniu Rafała Raczka i Komitetu Organizacyjnego Budowy Pomnika Wypędzonych Wielkopolan w czasie II wojny światowej, delegacja Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyła 5.11.24 w uroczystym odsłonięciu POMNIKA WYPĘDZONYCH WIELKOPOLAN W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ. Przy pomniku oddano wysiedlonym hołd salwami z karabinów, przemawiał Prezydent Poznania oraz arcybiskup Gądecki, który poświęcił pomnik. Wiele wzruszeń było podczas wspomnień nielicznych już wysiedleńców, którzy w owym czasie byli małymi dziećmi. Pomnik usytuowany jest przy zbiegu ulic Powstańców Wielkopolskich i Towarowej. Udając się do Poznania można go zobaczyć, robi wielkie wrażenie.

W dniach 12-13 października o godzinie 7.30 wyruszyliśmy z rynku w Kaźmierzu na dwudniową wycieczkę do Wrocławia. Na miejsce przybyliśmy ok. godziny jedenastej, gdzie czekała na nas przewodniczka. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Panoramy Racławickiej. Po krótkim marszu ciemnym tunelem dotarliśmy do okrągłej platformy, z której rozpościerał się piękny widok na cały, ogromny obraz. Głównymi autorami byli Jan Styka oraz Wojciech Kossak. Przedstawia on bitwę pod Racławicami, na której czele stał Tadeusz Kościuszko. Obraz ma wymiary 15 × 120 metrów. Postacie tam namalowane oraz konie jak również scenografia przed nim są tak realistyczne, że sprawiają wrażenie efektu 3D. Po zwiedzeniu wystawy udaliśmy się na Ostrów Tumski zwiedzić katedrę oraz sąsiednie zabytki. Przechodząc jednym z ponad stu mostów wrocławskich, udaliśmy się na nadbrzeże Odry, skąd wypłynęliśmy w rejs stateczkiem. Podróż trwała ok. godziny.

10.10.24 słuchacze naszego UTW świetnie bawili się na inauguracji roku akademickiego 2024/25,a to sprawą żywiołowego występu grupy taneczno-kabaretowej RAJ SENIORA działającego pod kierunkiem dr Olgi Kuźmińskiej w poznańskim Domu Kultury Orle Gniazdo. Jak co roku rozpoczęliśmy od Gaudeamus igitur. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością dostojni goście: Wójt Zenon Gałka, Przewodnicząca RG Arleta Wojciechowska, Sekretarz Gminy Janusz Stróżyk, Radny Powiatowy Włodzimierz Malinowski, Dyrektor GOPS Natalia Antczak, przedstawicielka Banku Spółdzielczego w Kaźmierzu Katarzyna Torba. Oczywiście nie mogło zabraknąć naszego rektora Prof. Jerzego Smorawińskiego, który cały czas wspiera działania kaźmierskiego UTW.

Po raz trzeci na obozie rehabilitacyjnym, a drugi w Dźwirzynie, słuchacze UTW spędzali miłe chwile nad morzem w hotelu Bryza. Zajęć było bardzo dużo. Począwszy od gimnastyki porannej na plaży lub w ogrodzie i wieczornej w salce, poprzez Nordic Walking i długie spacery, naukę tańca grupowego oraz integracyjne wieczorki taneczne i gier planszowych. Można było skorzystać z basenu, jacuzzi i sauny. Kuchnia hotelowa serwowała pyszne posiłki w formie bufetu. Każdego czekała codzienna, godzinna rehabilitacja prowadzona przez fizjoterapeutki: Monikę, Julię, Martę i Oliwię. Lubimy takie wyjazdy, lubimy przebywać w grupie, poznawać się nawzajem, lubimy spacery i zachody nad polskim morzem.