Informacje

„TYLKO TEN SIĘ NIE STARZEJE, KTO NIE MA NA TO CZASU...” B.Franklin

O NAS

O NAS

Kaźmierski Uniwersytet Trzeciego Wieku powoływany został w ramach struktur Stowarzyszenia Kaźmierz w 2016 r. Nasza siedziba mieści się w pałacu przy ul. Nowowiejskiej 15 w Kaźmierzu.
Głównym celem działalności Uniwersytetu jest:

Głównym celem działalności Uniwersytetu jest:

Organizowanie wolnego czasu seniorom. Upowszechnienie różnych form inicjatyw edukacyjnych. Aktywizacja intelektualna, społeczna i fizyczna osób w dojrzałym wieku. Poszerzenie wiedzy i umiejętności Słuchaczy. Angażowanie Słuchaczy do aktywności na rzecz otaczającego ich środowiska. Podtrzymanie więzi społecznych i komunikacji międzyludzkiej wśród osób w wieku dojrzałym.
Nasze propozycje

Nasze propozycje

Sekcje - Kulinarna, Rękodzieło, Teatralna, Turystyczna, Gimnastyczna i Nordic Walking
Ponadto organizujemy:

Ponadto organizujemy:

Koncerty Muzyczne, Wycieczki, Senioriady, Spotkania Integracyjne itp.

   W dniu 14 listopada odbył się w UTW w Kaźmierzu wykład pani dr Agnieszki Krygier-Łączkowskiej zatytułowany „Komunikacja między ludźmi - co trzeba wiedzieć o zmianach z ostatnich dwóch dekad”. Pani doktor rozpoczęła swoją prelekcję od przywołania cytatu z pism Marshalla McLuhana - „przekaźnik jest przekazem” - wyjaśniając, że zdaniem autora tych słów sposób przekazywania informacji wpływa na odbiorcę bardziej, niż sama przekazywana informacja. Myśl ta stała się mottem wykładu, w trakcie którego prelegentka przedstawiała kolejne etapy zmian sytuacji komunikacyjnej w historii ludzkości.

   Począwszy od kultury oralnej, sięgającej 35 tys. lat wstecz, którą cechowała jednoczesność nadawania i odbierania informacji, poprzez wynalazek pisma ok. 1800 roku p.n.e., który rozdzielił w czasie i przestrzeni nadawcę od odbiorcy oraz wpłynął na zmiany w języku, dalej przechodząc do wpływu, jaki miało wynalezienie w XVI wieku druku na możliwość umasowienia przekazywanych wiadomości, a skończywszy na naszych czasach i mediach elektronicznych, które na nowo zbliżyły do siebie nadawcę i odbiorcę. Rozwój Internetu, jaki obserwujemy w ostatnich dwóch dekadach, wpłynął na zmiany w sytuacji komunikacyjnej, na zachowanie i język zwłaszcza młodego pokolenia tak bardzo, że dopiero teraz w pełni rozumiemy prorocze znaczenie słów McLuhana, który tych zmian niestety nie dożył.

Dorota Krawiec-Pierańska