• Sekcja Kulinarna

  • Sekcja Rękodzieło

  • Sekcja Nordic Walking

  • Sekcja Teatralna

  • Turystyka

Informacje

📒👩‍🎓WITAMY NA OFICJALNEJ STRONIE UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU W KAŹMIERZU👨‍🎓📖

O Nas

Dokumenty

Harmonogram Wykładów

   W sobotę, 14.10.2017 r. członkowie sekcji turystycznej U3W w Kaźmierzu odwiedzili Muzeum - Zamek Górków w Szamotułach. Po terenie muzeum oprowadziała nas przewodnik pani Monika Pietrzak, która przybliżyła nam w bardzo ciekawy i barwny sposób historię Ziemi Szamotulskiej i Szamotuł oraz oprowadziła nas po salach wystawowych. W kompleksie muzeum znajduje się zamek, bazta Halszki oraz budynki pomocnicze położone w zabytkowym parku.
Muzeum powstało w 1957 roku. Otrzymało nazwę Muzeum Ziemi Szamotulskiej i pod tą nazwą działało tylko w baszcie do 1989 roku. Po remoncie zamku, 1990 r. muzeum istnieje pod nazwą Muzem - Zamek Górków. W głównym budynku muzem - zamku, zwiedziliśmy wnętrza siedziby magnackiej - komnaty pana i pani. Obejrzeliśmy meble, przedmioty dekoracyjne i codziennego użytku, dywany, porcelanę, rzeźbę, zegary. W sieni zapozanliśmy się z drzewem genealogicznym Szamotulskich i Górków oraz zabaczyliśmy tablicę fundacyjną z 1518 roku.

   W zamku zobaczyliśmy też kolekcję ikon z XVII do XX wieku oraz najmniejszy zabytek piśmiennictwa czeskiego - Kancjonał Szamotulski z 1561 r. (zbiór pieśni religijnych), który został wydany w drukarni założonej na zamku w 1551 roku przez sprowadzonych przez Łukasza III Górkę Braci Czeskich. W oficynie zachodniej obejrzeliśmy wystawę etnograficzną: warsztat kowalski, stolarski, tkacki, zrekonstruowaną izbę wiejską z narzędziami gospodarstwa domowego i przedmiotami codziennego użytku. Na piętrze wyeksponowano stroje ludowe związane z dziejami regionu. Zwiedziliśmy też najstarszy obiekt kompleksu zamkowego - basztę zwaną również basztą Halszki lub Czarnej Księżniczki. Baszta została wzniesiona w XV wieku jako budowla obronna a około 1518 r. przystosowano ją do celów mieszkalnych. Na czterech kondygnacjach obejrzeliśmy ekspozycje poświęcone dziejom miasta i okolic od czasów najdawniejszych do 1945 r. W piwnicy (I kondygnacja) zobaczyliśmy wystawę stałą przedstawiającą pradzieje Ziemi Szamotulskiej wraz z rekonstrukcją pochówków od epoki brązu do wczesnego średniowiecza. Wyżej obejrzeliśmy Komnatę Halszki, wysłuchaliśmy historii oraz legendy o niej. Na następnych dwóch piętrach zobaczyliśmy eksponaty przedstawiające dzieje miasta od 1231 r. do XIX w. oraz dzieje miasta od XIX w. do 1945r. Wizyta w muzeum uświadomiła nam, jaki ogrom pracy i wysiłku trzeba było włożyć, aby można pochwalić się takimi eksponatami w salach wystawowych oraz jak piękna i bogata jest historia naszej Małej Ojczyzny.

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Stronę Odwiedzono

Dzisiaj 6

Wczoraj 13

Wszystkie 34719