• Sekcja Kulinarna

  • Sekcja Rękodzieło

  • Sekcja Nordic Walking

  • Sekcja Teatralna

  • Turystyka

Informacje

📒👩‍🎓WITAMY NA OFICJALNEJ STRONIE UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU W KAŹMIERZU👨‍🎓📖

O Nas

Dokumenty

Harmonogram Wykładów

   W dniu 27-go kwietnia w sali kinowej wystąpiła Orkiestra Szamotulskiego Ośrodka Kultury pod dyrekcją Piotra Pospiesznego. Koncert ten był swojego rodzaju przeprosinami ze strony Urzędu Gminy, za początkowo niezbyt udaną współpracę z uniwersytetem. Przeprosiny zostały przyjęte, na spotkaniu z Wójtem ustalono zasady dalszej współpracy. Teraz ma być już tylko lepiej. Koncert był okazją do posłuchania i przypomnienia znanych utworów, wykonywanych przez znakomicie brzmiącą orkiestrę, pochodzących najczęściej z okresu młodości naszych studentów. Wysłuchaliśmy m. innymi Diany Paula Anki, Killing me softly with this song Roberty Flack, czy Speedy’ego Gonzalesa, utwór spopularyzowany w 1962 roku przez Pata Boona. Przykładem muzyki filmowej był temat z filmu Różowa Pantera. Mocnym punktem koncertu był występ Wójta Zenona Gałki, który z towarzyszeniem orkiestry wykonał utwór węgierskiej grupy Omega Dziewczyna o perłowych włosach (znany najczęściej jako Szesnastolatka) Dla znających węgierski tyt. oryginału Gyöngyhajú lany.

Czytaj więcej: ORKIESTRA SZOK dla studentów U3W

   Kolejny wykład w ramach naszego uniwersytetu pt. „Kaźmierz na dawnej pocztówce" był okazją do wycieczki w przeszłość, na którą zabrała nas pasjonatka starych pocztówek, Pani mgr Monika Romanowska-Pietrzak, kustosz szamotulskiego muzeum. Pani kustosz we wstępie przedstawiła historię pojawienia się pocztówki, pierwotnie nazywanej kartą korespondencyjną. Narodziny pocztówki to XIX wiek. Wydawane wtedy pocztówki stanowią dzisiaj doskonałe źródło dla historyków, z uwagi na udokumentowanie dynamicznych przemian społecznych, przemysłowych i obyczajowych zachodzących w tamtych latach. Był to złoty czas dla pocztówek, które wydawane były w milionach sztuk. Wygląd kartki zmieniał się na przestrzeni wieku XIX i XX.

Czytaj więcej: KAŹMIERZ NA DAWNEJ POCZTÓWCE

   W środę 23-go marca w sali kina w Kaźmierzu, dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku , z koncertem pt.. „W duszy gra - więc śpiewam” wystąpił chór Cantabile z Szamotuł. Chór mający w swym dorobku szereg udanych występów, także zagranicznych, udokumentowanych zdobytymi nagrodami. Dyrygent Pan Andrzej Warguła we wstępie stwierdził, że nie miał jeszcze tak wielkiej tremy, gdyż jak dotąd, nie występował przed… swymi sąsiadami. Nie znalazło to jednak potwierdzenia w dalszej części występu. Maestro z dużą swobodą, można by rzec swadą, wchodząc także w interakcje z publicznością opowiadał o wykonywanej muzyce. Wypełniony został więc pewien wymóg edukacyjnego charakteru występu, jako że słuchaczami byli głównie studenci uniwersytetu, a koncert odbył się w ramach comiesięcznych… wykładów. W swym koncercie chór zaprosił słuchaczy do odbycia podróży w czasie i przestrzeni.

Czytaj więcej: „W DUSZY GRA-WIĘC ŚPIEWAM”

„Wszystko można zacząć od nowa.
Nieważne co było.
Tak mówi wiosna. „
                  B. Pawlikowska

   Już od ponad miesiąca działa w Kaźmierzu Uniwersytet Trzeciego Wieku. Czy jego powołanie było trafionym pomysłem? Wnioskując z liczby aktualnie ponad 100 członków, a przede wszystkim obserwując czynne uczestnictwo w oferowanych zajęciach, z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że TAK. Zajęcia, w których uczestniczą członkowie U3W to: nauka języków (angielskiego, i niemieckiego), obsługa komputera, zajęcia kulinarne, basen, prace ręczne, turystyka piesza, rowerowa, wycieczki, gimnastyka -zdrowy kręgosłup, taniec, nordic walking. Z powodu dużego zainteresowania utworzono po dwie grupy zajęć z języka angielskiego i obsługi komputerów. Odbywające się zajęcia odgrywają już ważną rolę w społeczności kaźmierskiej. Potwierdza to wypowiedź p. Małgosi uczestniczącej w zajęciach komputerowych i gimnastyce zdrowego kręgosłupa, która mówi: „bardzo chętnie idę na spotkania, kompetencje osób prowadzących są wysokie, panująca atmosfera bardzo miła, z niecierpliwością oczekuje następnych zajęć, które wzbogacają wiedzę i przyczyniają się do poprawy stanu zdrowia“.

Czytaj więcej: Z ŻYCIA UNIWERSYTETU

   Zimowy wieczór 24 stycznia 2017-go roku w historii Kaźmierza  zapisał się, jako dzień inauguracji roku akademickiego, w powstałym Uniwersytecie Trzeciego  Wieku. Jest to zwieńczenie pracy komitetu założycielskiego, który działał od wczesnej jesieni ub. roku. Uroczystość otworzyło gremialne odśpiewanie hymnu Gaudeamus igitur. Zgromadzonych w sali kina zaproszonych gości i studentów powitała przewodnicząca Zdzisława Śmieszek. Szczególnie serdecznie powitany został profesor Jerzy Smorawiński, który zgodził się przyjąć godność Rektora uniwersytetu, co dla naszej uczelni i jej studentów jest dużym wyróżnieniem. Pośród zaproszonych gości obecni byli: wójt Zenon Gałka, vice-wójt Ryszard Gąska, przewodnicząca Rady Gminy Arleta Wojciechowska, prezes Stowarzyszenia „Kaźmierz”  Andrzej Pawłowski, dyrektorzy miejscowych instytucji, placówek oświatowych, sołtysi okolicznych wiosek, przedstawiciele zarządów organizacji działających na terenie gminy. Obecni byli też goście z uniwersytetów trzeciego wieku z Szamotuł i Tarnowa Podgórnego.

Czytaj więcej: INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2017

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Stronę Odwiedzono

Dzisiaj 3

Wczoraj 7

Wszystkie 25993