• Sekcja Kulinarna

  • Sekcja Rękodzieło

  • Sekcja Nordic Walking

  • Sekcja Teatralna

  • Turystyka

Informacje

📒👩‍🎓WITAMY NA OFICJALNEJ STRONIE UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU W KAŹMIERZU👨‍🎓📖

O Nas

Dokumenty

Harmonogram Wykładów

   W dniu 07.12.2017 roku na zaproszenie sekcji turystycznej U3W w Kaźmierzu, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w wykładzie i prezentacji pani Moniki Kubiak - Specjalisty Służby Leśnej do spraw stanu posiadania Nadleśnictwa Pniewy na temat „Struktura organizacyjna lasów państwowych oraz gospodarka leśna Nadleśnictwa Pniewy". Wykład pani Moniki pozwolił nam uzupełnić nasze wiadomości na temat lasów, ich organizacji oraz ochrony przyrody. uzyskaliśmy też wiele informacji i ciekawostek na temat lasów na terenie naszej gminy oraz zwierząt w nich żyjących. Tematyka ochrony przyrody, lasów oraz ciekawa forma prowadzenia prezentacji bardzo zaciekawiła słuchaczy U3W. Poprosiliśmy panią Monikę o dalszy ciąg fascynującej opowieści o lesie i jego tajemnicach. Na zakończenie wykładu otrzymaliśmy w prezencie broszurę pt.„Cztery pory roku w Nadleśnictwie Pniewy", ciekawe ulotki oraz gustowną, świąteczną choineczkę. Słuchacze U3W bardzo dziękują za ciekawy wykład i czekają na następny. 

FOTO >>>

   W dniu 15.03.2018 dr Jadwiga Kuczma-Napierała specjalista epidemiolog, wystąpiła z wykładem pt. „Żyj zdrowo”. Jak wspomniała prowadząca wykład, wg WHO zdrowie to nie tylko brak choroby, czy kalectwa, ale to stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu. Zachowując pewne zasady dot. trybu życia we wszelkich jego aspektach, można pomóc naturze w jak najdłuższym zachowaniu zdrowia. Starajmy się więc m. innymi: utrzymywać kontakty społeczne aktywizować mózg (krzyżówki, gry) akceptować siebie i być świadomym swojej wartości stosować zdroworozsądkową, urozmaiconą dietę zachowywać aktywność fizyczną. Będąc studentem U3W mamy szanse wypełniać wiele z powyższych wskazówek. Dotąd niezrzeszonych zapraszamy w nasze szeregi.

   W ramach świętowania czasu Bożego Narodzenia, w dniu 12.01.2018 w radzyńskiej świetlicy odbyło się kolędowe spotkanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Spotkanie prowadziła Wanda Grzybek, która we wstępie przedstawiła historię kolęd i pastorałek. Kolędową część wieczoru otworzyło zaśpiewanie kolęd, przy akompaniamencie Pani Ewy Włodarczak. W dalszej części wysłuchaliśmy kolędy i pastorałki we wspaniałym wykonaniu chóru FERMATA pod kierunkiem Waldemara Hermanna. Do melodii powszechnie znanych kolęd lokalna poetka Hanna Kurzawska napisała kilka żartobliwych tekstów, które zostały wspólnie wykonane. W spotkaniu, któremu towarzyszył słodki poczęstunek, uczestniczył również wójt Zenon Gałka. Zgromadzeni słuchacze wsparli też WOŚP. Organizacja kolędowego wieczoru była możliwa dzięki uprzejmości i pomocy radzyńskiej społeczności ze szczególnym udziałem Pani Marii Przekop, za co serdecznie dziękujemy.

   W dniu 24 listopada 2017 odbył się kolejny wykład dla słuchaczy U3W w Kaźmierzu pt. „Dieta w walce z osteoporozą”. W ramach wykładu przedstawiono prezentację przygotowaną przez panie z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu: dr hab. Magdalenę Człapkę-Matysik, mgr inż. Dorotę Przeorską i mgr Aleksandrę Bykowską. W przystępny sposób z wykorzystaniem środków audiowizualnych przedstawiono objawy i zagrożenia związane z osteoporozą, która może dotknąć każdego z nas. Osteoporoza, to choroba kości charakteryzująca się postępującym ubytkiem masy kostnej i upośledzoną strukturą przestrzenną kości. Jej konsekwencje to: osłabienie wytrzymałości kości i podatność na złamania. Czynnikami ryzyka osteoporozy są m. inn.: płeć (najczęściej żeńska), czynniki genetyczne, wiek (powyżej 50 lat), długotrwałe unieruchomienie, brak aktywności fizycznej, uboga dieta, używki, niektóre leki i choroby. Typowymi miejscami złamań związanych z osteoporozą, to złamania trzonów kręgów, bioder i nadgarstków. Profilaktyka osteoporozy polega na : prawidłowym odżywianiu, aktywności fizycznej od wczesnych lat życia, diecie bogatej w wapń, unikaniu używek, regularnej ocenie gęstości mineralnej kości ( densytometrii). Osteoporoza to tzw. „cichy zabójca’, do momentu złamania przebiega bezobjawowo. W leczeniu wymagane są: zmiany w odżywianiu (mleko i jego produkty, ryby, warzywa, orzechy, oleje…), zmiana stylu życia, stosowanie leków, fizjoterapia. Temat wzbudził u słuchaczy duże zainteresowanie, wywiązała się dyskusja, a profesjonalne odpowiedzi wyjaśniły słuchaczom U3W szereg wątpliwości.

   Pod takim hasłem w Obornikach odbyła się konferencja mająca na celu przedstawienie programu dla polskich seniorów, zdiagnozowanie potrzeb oraz wspólną integrację społeczną. Na to spotkanie Poseł na Sejm RP Jakub Rutnicki zaprosił przedstawicieli UTW i Klubów Seniora z różnych regionów Wielkopolski. Takie zaproszenie dostała również Przewodnicząca UTW w Kaźmierzu Zdzisława Śmieszek, której towarzyszyli Kazimiera Filipiak i Zbigniew Smolarek. Poseł J. Rutnicki oraz Posłanki M. Okła-Drewnowicz i A. Białkowska przedstawili główne założenia programowe „Pakietu Seniora”. Wiceburmistrz Obornik wraz z Prezesem UTW zapoznali zebranych z praktykami senioralnymi realizowanymi przez Miasto i Gminę Oborniki. Wystąpił również dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych, który przedstawił propozycje i rozwiązania proponowane seniorom w Poznaniu. Po konferencji wywiązała się dyskusja na temat stworzenia kompleksowego pakietu dla seniorów, dzielono się doświadczeniami i dobrymi praktykami mającymi na celu inicjowanie i wdrażanie nowych, skutecznych rozwiązań podnoszących jakość życia osób starszych. Polscy seniorzy zasługują na szacunek oraz godne, zdrowe i aktywne życie. Potrzeba nam dziś przemyślanej i długofalowej polityki senioralnej, a przecież będzie nas coraz więcej i każdy obywatel kiedyś zostanie seniorem. Bliższe informacje o programie na www.polskaseniora.pl lub facebook.com/polskaseniora

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Stronę Odwiedzono

Dzisiaj 3

Wczoraj 7

Wszystkie 25993