• Sekcja Kulinarna

  • Sekcja Rękodzieło

  • Sekcja Nordic Walking

  • Sekcja Teatralna

  • Turystyka

Informacje

📒👩‍🎓WITAMY NA OFICJALNEJ STRONIE UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU W KAŹMIERZU👨‍🎓📖

O Nas

Dokumenty

Harmonogram Wykładów

Wykład   W czwartek 15-go listopada miał miejsce wykład pt. „Skąd się wzięły nasze imiona i nazwiska”. Wykład wygłosiła pani Agnieszka Krygier-Łączkowska, doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa polskiego. Pani doktor omówiła znaczenie imienia i nazwiska, które są antroponimami każdego człowieka, stanowiąc o jego osobowości. Imię (imiona) najczęściej nadają rodzice. Z imieniem wiąże się wiele powiedzeń: imię można wsławić lub  splamić, można mieć dobre imię, można też czynić coś w czyimś imieniu. Imiona mają różne pochodzenie np. od miejscowości, od imienia panującego właściciela, od wyrazów pospolitych. Nosimy imiona, pochodzenia chrześcijańskiego, biblijnego, gwarowego, pochodzące z innych krajów np. francuskie ( Arleta, Bernadeta), litewskie (Aldona, Witold), rosyjskie (Olga, Borys). Są też imiona … serialowe, dyktowane modą. Nadając imię kierujemy się też tradycjami rodzinnymi, datą urodzenia lub też np. patronem parafii i szeregiem innych czynników. Istnieje też w odniesieniu do niektórych imion niepisane tzw. tabu imiennicze.

Czytaj więcej: Skąd się wzięły nasze imiona i nazwiska

Koncert "Złota Jesień"   W dniu 28 października 2018 r. w kościele parafialnym w Kaźmierzu odbył się kolejny koncert muzyki organowej pt. „ZŁOTA JESIEŃ”. Znany już kaźmierskiej publiczności, grający na organach Michał Dąbrowski tym razem do wspólnego muzykowania zaprosił flecistkę Łucję Nowicką, absolwentkę Akademii Muzycznej w Poznaniu, wielokrotnie nagradzaną na krajowych i zagranicznych konkursach (m. inn. w Padwie i Bari). Artyści zaprezentowali utwory Jana Sebastiana Bacha i Antonio Vivaldiego, które pięknie wybrzmiały w naszym kościele, co zostało nagrodzone oklaskami. Jeden z wykonywanych utworów Toccata i fuga d-moll J. S. Bacha (BMV565), bywa grywany na zakończenie mszy świętej. Niegdyś także w naszym kaźmierskim kościele przez organistę ś.p. Zbigniewa Pietraszewskiego.

Czytaj więcej: Koncert muzyki organowej "Złota Jesień"

Inauguracja 2018/2019   W sobotę 6.10.2018r. odbyła się Inauguracja Roku Akademickiego 2018/2019 na Kaźmierskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Na początku uroczystości Panie Hanna Szniako-Kurzawska i Zdzisława Śmieszek powitały słuchaczy UTW i przybyłych gości. Koleżanka Hania wspomniała, że pierwszy UTW w Polsce powstał w 1975r. przy Uniwersytecie Warszawskim, w Poznaniu w 1979 r. Obecnie istnieje w Polsce ponad 400 UTW, zrzeszających ponad 90 tysięcy studentów. Nasz Kaźmierski UTW, można powiedzieć, że dopiero raczkuje. Sobotnia inauguracja rozpoczęła 3 rok działalności Uniwersytetu. Od lipca tego roku działa jako samodzielne Stowarzyszenie UTW w Kaźmierzu. Cieszy fakt, że jesteśmy w gronie ludzi aktywnych, takich, którzy nie zamykają się w domu. Jest nas studentów 82 osoby i mamy nadzieję, że dołączą kolejne.

Czytaj więcej: Inauguracja Roku Akademickiego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Kaźmierzu

   W dniu 10 czerwca dzięki współpracy Ks. Proboszcza kaźmierskiej parafii oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku mieliśmy okazję wysłuchać już drugiego koncertu organowego. Obok znanych z pierwszego koncertu artystów: Michała Dąbrowskiego - organy oraz Barbary Gutaj-Monowid – sopran wystąpili także: Łucja Nowicka – grająca na flecie oraz Jan Jakub Monowid śpiewający kontratenorem. Artyści prezentując swój niebywały kunszt wykonawczy zaprezentowali m. inn. utwory J. S. Bacha, G.F Haendla, W.A Mozarta, M. Rimskiego-Korsakowa, J. Offenbacha i W. Kilara. Po raz kolejny okazało się, że nasze organy bardzo dobrze brzmią jako instrument koncertowy. Także klimat kościoła pomaga w odbiorze słuchanej muzyki. Właśnie dlatego już teraz planowany jest koncert jesienny. Wykonaniu każdego utworu towarzyszyły gromkie brawa zebranej publiczności. Na bis artyści wykonali utwór znany z repertuary Leonarda Cohena „Hallelujah”. Konferansjerem był Waldemar Herrmann.

   W dniu 08.06.2018 w Gospodarstwie Agroturystycznym „WADERA” w Brzeźnie odbyło się zakończenie roku akademickiego, połączone z piknikiem. Otwierając spotkanie przewodnicząca Zdzisława Śmieszek dokonała podsumowania minionego roku akademickiego. W swym wystąpieniu przedstawiła też plany rozwojowe. Z zaproszonych gości głos zabrali: wójt Zenon Gałka prezes Stowarzyszenia „Kaźmierz” oraz dyrektor GOK Piotr Pośpieszny, którzy życzyli Uniwersytetowi sukcesów w następnych latach. Część nieoficjalną rozpoczął występ zaproszonego akordeonisty, którego muzyka towarzyszyła także w dalszej części spotkania. Gospodarstwo podjęło studentów pajdą chleba ze smalcem, kiszonym ogórkiem, kiełbasą z grilla i świeżym plackiem. Zainteresowani mogli skorzystać z przejażdżki bryczką po terenie gospodarstwa. Czerwcowy ciepły wieczór sprzyjał rozmowom prowadzonym w mniejszych grupach.

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Stronę Odwiedzono

Dzisiaj 3

Wczoraj 7

Wszystkie 25993