• Sekcja Kulinarna

 • Sekcja Rękodzieło

 • Sekcja Nordic Walking

 • Sekcja Teatralna

 • Turystyka

Informacje

📒👩‍🎓WITAMY NA OFICJALNEJ STRONIE UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU W KAŹMIERZU👨‍🎓📖

O Nas

Dokumenty

Harmonogram Wykładów

Senioriada   W sobotę 11 września odbył się piknik SENIORIADA na zakończenie i podsumowanie projektu „Szlakiem przydrożnych kapliczek i figur w gminie Kaźmierz” sfinansowanym przez Narodowy Instytut Wolności z programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, a zorganizowany przez Uniwersytet Trzeciego Wieku. W imprezie brali udział uczestnicy wycieczek rowerowych i pieszych do miejsc ważnych dla naszej małej ojczyzny pod względem historycznym, sakralnym czy przyrodniczym. Podsumowując – odbyło się 11 wycieczek, w tym dwie piesze i jedna busem.

Czytaj więcej: SENIORIADA na wesoło

szlakiem   Kontynuujemy projekt „Szlakiem przydrożnych Kapliczek i figur” w gminie Kaźmierz sfinansowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Ę oraz Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021 – 2030. Do tej pory odbyło się 6 wycieczek rowerowych, każda z nich liczyła ok. 20 km. Na trasie zatrzymujemy się w miejscach ciekawych przyrodniczo i historycznie, a więc nie tylko kapliczki, ale dworki, pomniki przyrody, piękne krajobrazy naszej gminy. Przy każdym obiekcie słuchamy relacji osób, które na podstawie źródeł historycznych, potrafią pięknie o tym miejscu opowiedzieć.  

Czytaj więcej: Relacja z wycieczek rowerowych c.d

aparat   Uniwersytet Trzeciego Wieku organizuje dla mieszkańców wycieczki rowerowe „Szlakiem przydrożnych kapliczek i figur w gminie Kaźmierz”. Podczas wycieczek poznajemy historię naszej gminy, podziwiamy piękno natury, świetnie się integrujemy. W efekcie powstanie przewodnik z trasami rowerowymi zawierający także krótkie informacje i zdjęcia przydrożnych kapliczek i figur. Ogłaszamy zatem konkurs fotograficzny pt. „Przydrożne kapliczki i figury w gminie Kaźmierz”. Konkurs wraz z nagrodami jest sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności-CRSO ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030. Przydrożne kapliczki są naszym dziedzictwem kultury, chcemy je ocalić od zapomnienia. Fotografie przydrożnych kapliczek i figur znajdą się w wydawanym przewodniku turystycznym. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w konkursie no i oczywiście w wycieczkach rowerowych w soboty. Bliższe informacje o planowanych wycieczkach i zapisy pod tel.662038988 (w najbliższą sobotę Pomnik Pomordowanych w Lesie Bytyńskim). Załączamy Regulamin konkursu foto i oświadczenia do wypełnienia.
 

kapliczki.u3w 058Kapliczki i figury przydrożne są odwiecznym elementem naszego krajobrazu, historii, świadectwem wiary, dziedzictwem kultury.

Stojące na rozdrożu dróg, wśród lasów i pól, zmuszają do refleksji i pytań. Dlaczego tu powstały, kto i kiedy je postawił. Dla nas stały się inspiracją do realizacji projektu finansowanego z Narodowego Instytutu Wolności oraz wyznacznikiem dla tras rowerowych po naszej gminie. Celem wycieczek jest poznanie cząstki historii i piękna przyrody najbliższej okolicy, celem też jest rekreacja rowerowa oraz integracja społeczności kaźmierskiej.

Do tej pory odbyliśmy trzy wycieczki, oto ich trasy:

 • ul. Szkolna – Stare kapliczka – Rumianek ścieżka edukacyjna – powrót ul. Szkolna
 • - ul. Dolna – Dolne Pole – Brzezno kapliczka – Chlewiska kapliczka – Chrusty – Radzyny - Radzyny Góry figura – ul. Leśna – piknik nad Stawami na Leśnej.
 • - ul. Dolna – Dolne Pole – Brzezno kapliczka – Chlewiska kapliczka – Chrusty ruiny domostw – G.A „Radzyńskie zagajniki” u J. Pszczoły postój na kawę – Radzyny Góry - ul. Leśna.

Wycieczki są bezpłatne. Trasy rowerowe liczą od 15 do 20 km. drogami gminnymi, w soboty o godz.16.00. Każdy uczestnik jest ubezpieczony od NW. Tempo jazdy jest dostosowane do najsłabszego rowerzysty. Na trasie zatrzymujemy się w miejscach ciekawych historycznie i przyrodniczo. Kompetentne osoby zapoznają uczestników z walorami tych miejsc. Poza tym świetnie się integrujemy, zwiedzając naszą gminę, podziwiając krajobraz, widoki, urocze zakątki do rekreacji. W rezultacie tych wycieczek powstanie przewodnik z trasami rowerowymi. Uczestnicy, na zakończenie projektu wezmą udział w pikniku w Radzynach. Projekt jest przewidziany na udział 100 osób. Można się zapisywać na wycieczki pod tel. 662 038 988.

Terminy i trasy pozostałych wycieczek

 1. 07 - ul. Wiśniowa – cmentarz poniemiecki w Sokolnikach Małych – Sokolniki Małe figury – Sokolniki Wielkie kaplica, krzyż – Komorowo plaża – Komorowo Dworek – Gorszewice – ul. Jabłoniowa
 2. 07 - ul Szkolna – Kiączyn – Młodasko kapliczka – Bytyń kościół, figura, pałac - Witkowice
 3. 07 - ul. Szkolna – Kiączyn dworek – Sierpówko – Gaj Wielki kaplica, figury, budynek Poczty Konnej – Dworek
 4. 07 – stacja kolejowa w Kaźmierzu – wycieczka piesza
 5. 08. - Pałac na Nowowiejskiej – Izba Pamięci
 6. 08 – Kościół w Kaźmierzu, kaplice przykościelne – wycieczka piesza
 7. 08 – wokół zalewu – piesza wycieczka

Jeśli będą chętni, to możemy powtórzyć wybrane wycieczki rowerowe w innym terminie.

ZAPRASZAMY DO UCZESTNICTWA.

Czytaj więcej: Relacja z wycieczek „Szlakiem przydrożnych kapliczek i figur w Gminie Kaźmierz”

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Stronę Odwiedzono

Dzisiaj 1

Wczoraj 7

Wszystkie 25991